Konkurs kolęd 2014
Przygoda w parku

205688

Finlandia czyli Suomi

W naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z ks. proboszczem Kazimierzem Lewandowskim, który przez 20 lat przebywał na misjach w Finlandii. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy w języku fińskim-  to drugi obok szwedzkiego język urzędowy. Ks. Kazimierz ciekawie opowiadał o kraju, ludziach, kulturze.  Misjonarz zwrócił uwagę na to, jak wielki szacunek mają mieszkańcy Finlandii do flagi narodowej. Flaga tego kraju to niebieski krzyż na białym tle – nawiązanie do licznych jezior i białego śniegu. Prawie każdy dom jest wyposażony w maszt do umocowania flagi .  Mieszkańcy Finlandii bardzo szanują przyrodę. Gość przedstawił uczniom, jak wygląda praca kapłana na misjach, duszpasterstwo, a także codzienne życie. Ks. proboszcz na spotkanie  przyniósł różne pamiątki z misji np. krzyż św. Tomasza – wyrzeźbiony w całości  z jednego kawałka drewna, finkę, przedmioty wykonane z rogów renifera.  Nasz gość zwrócił uwagę na rolę nauki w życiu młodego człowieka. Serdecznie dziękujemy ks. Kazimierzowi za spotkanie.

Małgorzata Mistarz