Jesienne pejzaże
Wypas-w-Dobczycach
Dzień Praw dziecka

II Małopolskie Święto Młodego Wolontariatu

29 września 2012 roku uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką p. Zofii Ślusarczyk i p. Małgorzaty Mistarz wzięli udział w spotkaniu wolontariuszy archidiecezji krakowskiej w Krakowie.

Spotkanie rozpoczęło się grą miejską rozegraną w okolicach Rynku Głównego. Po rejestracji i odebraniu pakietów poszczególne grupy otrzymały mapkę Krakowa z zaznaczonymi punktami, które należało odnaleźć i zaliczyć odpowiednie zadania. W oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża na ul.Studenckiej uczniowie rozwiązywali krzyżówkę o tematyce pierwszej pomocy, pokonywali tor przeszkód z zawiązanymi oczami. W punkcie przygotowanym przez Salezjański Wolontariat Misyjny dzieci musiały wykazać się znajomością geografii oraz problemów, jakie nękają dany rejon. Wiele emocji dostarczyło zadanie przygotowane na ul. Długiej przez grupę Siemacha Spot. Wolontariusze otrzymali po dziesięć ilustracji różnych miejsc Krakowa, opisów oraz nazw ulic. Należało je właściwie przyporządkować, a liczył się czas. Ciekawe było zadanie przygotowane przez Caritas przy punkcie na Podzamczu. Uczniowie mieli za zadanie zgromadzić jak najwięcej przypadkowych przechodniów do wspólnego zdjęcia, bo każda osoba to jeden punkt. Każde zadanie było oceniane, liczył się też czas ukończenia rywalizacji.

Po zakończeniu gry miejskiej wolontariusze przejechali do Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Tam odbyło się spotkanie integracyjne oraz wspólnie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w Kaplicy Relikwii Błogosławionego Jana Pawła II. Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach muzycznych

Kolejną atrakcją było spotkanie z o. Leonem Knabitem, który przypomniał, że najważniejsze w życiu jest to, kim się jest, a nie to, co się ma. Wolontariat pomaga w byciu lepszym człowiekiem, uczy zaangażowania, odpowiedzialności. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas ze Stadnik zmęczeni, ale zadowoleni, że wspólnie z innymi wolontariuszami mogli się bawić i szkolić podczas II Małopolskiego Święta Młodego Wolontariatu wrócili do domu.

Małgorzata Mistarz